Datum: 7.12.2001Zdroj: www.ihned.czAutor:

Newyorské mafiány poslala policie za mříže

Pottsville (USA) - V rozsáhlé a dlouho připravované akci zatkli newyorští policisté ve spolupráci s Federálním vyšetřovacím úřadem (FBI) třiasedmdesát příslušníků mafiánské organizace Genovese. Byli obviněni z vydírání a dalších zločinů, které jejich organizaci vynesly 14 miliónů dolarů.

Pro Genovese je to další těžká rána. V dubnu totiž FBI zatkla čtyřicet pět jiných členů "rodiny".

Mezi těmi, kteří byli zatčeni včera, jsou tři newyorští "kapitáni", Pasqualle Parrello z Bronxu, Rosario Gangi z Manhattanu a Joseph Dente, šéf nelegálního sázkařského a lichvářského centra v Bronxu.

Hlavním hrdinou úspěšné akce je mladý detektiv, kterému se před třemi lety podařilo proniknout do Genovese. V krátké době se vyšplhal vzhůru až na úroveň, na níž mohl o chystaných akcích diskutovat přímo s "kapitány".

Zástupce ředitele FBI Barry Mawn pochválil tohoto detektiva za to, že riskoval svůj život. O akci pak prohlásil, že to byla "jedna z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších tajných operací" v boji proti organizovanému zločinu.

Výčet obvinění obsahuje kromě vydírání zpronevěru miliónového penzijního fondu odborářské organizace tesařů, lichvu, nelegální hazardní hry a sázkové kanceláře, prodej padělaných peněz a pašování zbraní.

Pod newyorskou mafií se začala třást půda v sedmdesátých letech poté, co do funkce prokurátora nastoupil Rudolph Giuliani. Giuliani - který se v 90. letech stal newyorským starostou - je italského původu. Nikdy se netajil tím, že chce očistit jméno italské menšiny, kterou Američané, hlavně díky hollywoodské a televizní produkci, vnímají jako mafiánskou líheň. Giuliani rozbil organizaci Cosa Nostra a mafiánskou "rodinu" Gambino. Genovese přežívala, protože se vyhýbala otevřenému násilí, "pracovala" pomocí výhrůžek a zastrašování.

V pondělí byl za vydírání odsouzen filadelfský "kmotr" Joseph Skinny Joey Merlino. Dostal čtrnáct let. Tři vraždy, z nichž byl také obviněn, mu soud neprokázal.

"Není to zas tak děsné, devět je pořád lepší než (elektrické) křeslo," komentoval rozsudek Merlino. Odsedí si jen devět let, protože pět roků strávil ve vyšetřovací vazbě. Musí také zaplatit pokutu 338 tisíc dolarů.

Dnes devětatřicetiletý, vždy elegantně oblečený Merlino a jeho krásná žena byli ve filadelfské "Malé Itálii" velmi populární. Merlino rozdával bezdomovcům před Vánocemi krocany a dětem dával dárky.

V posledních letech se v Americe na úkor italské mafie rozrostly ruské a asijské gangy. Ruské mafie se zaměřují na pašování zbraní, ilegální obchody s benzínem, na počítačové loupeže a burzovní podvody. Asiaté obchodují hlavně s drogami a pašují lidi.

Zpět na seznam zpráv