Datum: 8.8.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Krasobruslařce Anissinové došla trpělivost s dotazy na skandál

PAŘÍŽ - Francouzské krasobruslařce Marině Anissinové dnes došla trpělivost s dotazy ohledně údajného zmanipulování soutěže tanečních párů a sportovních dvojic na olympiádě v Salt Lake City. Během tiskové konference ke galaprogramu v jihofrancouzském Beziers odmítla komentovat přepisy svého údajného telefonátu s ruským mafiánem Alimžanem Tochtachunovem a prohlásila, že už "má dost" podobných otázek.

"Nečtu noviny, nevím na co se ptáte," reagovala olympijská vítězka podrážděně na dotaz ohledně nejnovějších přepisů telefonátů, které dnes otiskl francouzský sportovní deník L'Équipe. Poté, co producent krasobruslařského turné novináře upozornil, že tiskovka se netýká skandálu, Anissinová podrážděně dodala: "Už jsem všechno řekla. Nevím, co je to ruská mafie. Už mám takových dotazů až po krk!".

Ke krasobruslařce, která je ruského původu, se vzápětí přidal i její partner Gwendal Peizerat. "Tak, to už by stačilo," řekl novinářům a dodal, že na podobné dotazy již nehodlají odpovídat ani během svých vystoupení ve Spojených státech. "Vše, co bychom řekli, se pak obrátí proti nám," poznamenal Peizerat, který se svou partnerkou podezření ze zmanipulování soutěže odmítá.

Předseda Francouzské bruslařské federace Didier Gailhaguet, který je ze zákulisních čachrů rovněž podezřelý, dnes prohlásil, že tuší, kdo by mohl být tajemným mužem jménem "Chevalier". Jeho hlas se objevuje na nahrávkách telefonátů pořízených italskou policií, přičemž podle ruského listu Vremja novostěj měl tento muž pomoci francouzskému páru k zisku zlata na olympiádě.

"Tuším, kdo by to mohl být. Je to člověk, který byl dosud na mezinárodních soutěžích vidět jen zřídka. Nemohu ale říci jeho jméno, pokud nemám důkazy," řekl Gailhaguet agentuře AFP. Už v pondělí přitom označil nejnovější informace ke skandálu za komplot.

Šéf francouzské federace dostal tříletý zákaz působení v Mezinárodní bruslařské federaci, protože během olympiády vyvíjel nátlak na francouzskou sudí Marie-Reine Le Gougneovou. Její verdikt, který rozhodl o vítězství ruské sportovní dvojice Jelena Běrežná, Anton Sicharulidze, měl být údajně pojistkou vítězství Francouzů v soutěži tanečních párů. Mezinárodní olympijský výbor pak dodatečně udělil druhou sadu zlatých medailí i kanadské sportovní dvojici Jamie Saleová a David Pelletier.

Zpět na seznam zpráv