Datum: 7.8.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Muži podezřelí z pašování heroinu do vězení nepůjdou

OLOMOUC - Dva muži podezřelí z pašování devadesátikilogramové zásilky heroinu z Rumunska do České republiky do vězení nepůjdou. Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil rozsudek ostravského krajského soudu, který obžalované pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

Dvěma devětadvacetiletým mužům z Bruntálska původně hrozilo až deset let vězení. Soud dnes muže znovu vyslýchal a nakonec rozhodl, že do vězení nepůjdou. "Soudce v pochybnostech zprošťuje, proto nám nezbylo než souhlasit se závěry ostravského krajského soudu," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Vladimír Rutar.

Podle obžaloby se Marek Buchta a Pavel Kolomazník pokusili zásilku za téměř 100 miliónů korun propašovat do tuzemska loni v únoru. Drogu vezli ve speciálně upraveném odtahovém vozidle. Heroin údajně uložili do vany, kterou vyrobili před cestou do Rumunska, a zalili jej betonem. Muže nakonec zadrželi celníci na hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku. Obžalovaní však tvrdili, že se stali obětí rumunské mafie a drogu jim do auta někdo podstrčil.

Státní zástupce Ivan Elischer po vynesení zprošťujícího rozsudku podotkl, že je stále přesvědčen o jejich vině. "Je velmi nepravděpodobné, že by o droze nevěděli. Účelem jejich cesty do Rumunska bylo naložení a převezení heroinu na území České republiky," řekl novinářům státní zástupce. Obžaloba podle něj bude uvažovat o dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vrchní soudci dnes při vynesení rozsudku poukázali rovněž na špatnou práci policistů i celníků. Soud musel například vyslovit pochybnosti nad jedním z důkazů obžaloby, který se opíral o nález stop heroinu na svetru a v tašce jednoho z obžalovaných. Nelze totiž vyloučit, že prášek mohl roznést vítr při celní kontrole.

S kritikou policie souhlasil i státní zástupce. "Samozřejmě to velmi výrazně rozsudek ovlivnilo a doufám, že se (policisté) z těchto chyb poučí," dodal Elischer.

Vrchní soud se případem objemné zásilky heroinu zabýval již podruhé. Loni v listopadu ostravský krajský soud poslal oba muže na osm let a šest a půl roku do vězení. Vrchní soud však případ vrátil ostravským kolegům, kteří muže letos v červnu zprostili obžaloby

Zpět na seznam zpráv