Datum: 5.8.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

"Kmotra" olympijských her v Moskvě nikdo nezná

MOSKVA - V Moskvě si nikdo nevzpomíná, že by se stýkal s "kmotrem" olympijských her v Salt Lake City, napsal francouzský list Le Figaro v článku o mafiánovi Alimžanovi Tochtachunovovi, který je podezřelý, že podplatil rozhodčí, aby rozhodovali ve prospěch ruských sportovců.

Skoro to vypadá jako rodinná fotografie. Na snímku z roku 1999 pózuje asi dvanáct lidí ve smokinzích a večerních šatech v luxusním salónu pařížského hotelu Prince de Galles. Je mezi nimi Jossif Kobzon, zpěvák a poslanec, známý pod přezdívkou ruský Frank Sinatra, nikoli kvůli zpěvu, ale kvůli vazbám na mafii. Ale také Alexander Kozlovskij, místopředseda ruského olympijského výboru, také Pavel Bure, slavný hokejista, a nechybí ani Marina Anissinová, která za tři roky získá zlato v krasobruslení na olympiádě v Salt Lake City. Ti všichni se sešli, aby vzdali hold Alimžanovi Tochtachunovovi, který byl právě jmenován rytířem Řádu svatého Konstantina, zakladatele byzantské říše.

Od středy večer minulý týden spí rytíř ve vězení v Benátkách. Jeho zatčení italskou policií vyvolalo v Rusku polemiku o regulérnosti soutěže v krasobruslení na zimních olympijských hrách v americkém Salt Lake City. Tehdy zlatou medaili získal ruský pár před kanadským a hned se vyrojilo podezření o zfalšování výsledků.

Zatčený mafián Tochtachunov, alias Tchajwanec, Uzbek nebo jednoduše Alik, je v očích Interpolu "důležitý člen euroasijské mafie". Léta žil v Toskánsku, kde mu italská policie na žádost amerického FBI odposlouchávala telefon. Dlouho se nic nedělo, dokud nepřišlo překvapení v podobě rozhovorů o krasobruslařských soutěžích na olympiádě.

"Francouzi mne příjemně překvapili," svěřuje se člen ruské delegace Tochtachunovovi v ten večer, kdy ruský pár vyhrál olympijské zlato díky známkám rozhodčích. "Kanaďané byli desetkrát lepší, ale Francouzi nám svými známkami dali první místo."

Stejný den Tchajwanec telefonoval matce Anissinové a ujišťoval ji: "Z Mariny uděláme olympijskou šampiónku. Včera nám Francouzi pomohli v párech, a i kdyby upadla, uděláme vše potřebné, aby byla první."

Když se nedávno ruské sdělovací prostředky ptaly Tochtachunova na jeho aktivity, řekl, že byl pouhým mecenášem. "Mám kšefty, které vynášejí, ale jsou čisté. To jsem už dokázal mimo jiné i francouzským úřadům. Zeptejte se umělců a sportovců co dělám, oni vám odpoví."

Třiapadesátiletý Alik odešel ze Sovětského svazu v roce 1989. Tři a půl roku žil v Německu, kde se pohyboval hlavně v prostředí obchodníků se zbraněmi, než byl vyhoštěn. Pak se usadil v Paříži, aby posléze našel nový domov v italském Toskánsku. Tchajwanec, původem Uzbek, žil v Itálii na izraelský pas.

V Moskvě dnes kolem něho vládne omerta. Ruský svět sportovců a umělců hraje po jeho zatčení mrtvého brouka. Výjimkou je tenista Kafelnikov, pro něhož je Alik "přítel", ale Kurnikovová, Safin a další mlčí jako zařezaní. Stejnou němotou náhle trpí i Šamil Tarpičev, Tochtachunovův přítel z dětství v Taškentu, kdysi trenér ruské daviscupové reprezentace, člen Mezinárodního olympijského výboru a tenisový spoluhráč někdejšího ruského prezidenta Jelcina.

Zpět na seznam zpráv