Datum: 5.8.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Rusové vidí za skandálem v krasobruslení "nové spiknutí"

MOSKVA - Nelibost a podráždění ruských sportovních úředníků vyvolávají spekulace o údajném zasahování ruského organizovaného zločinu do výsledků soutěže krasobruslařů na zimních olympijských hrách v Salt Lake City.

Ruské noviny denně přinášejí nejen nové podrobnosti o Alimžanu Tochtachunovovi alias Tajvančikovi, ale i výpovědi známých sportovců, umělců a podnikatelů, kteří jej převážně chválí a vyznávají se z přátelství k němu. Tvrzení o jeho zločineckých aktivitách většina z nich hodnotí jako "pomluvy" a v tisku se již objevily informace o novém protiruském "spiknutí".

"Alik je můj přítel. Je to velmi hodný a poctivý člověk. Nevěřím ani jednomu slovu z toho, co se o něm říká," prohlásil tenista Jevgenij Kafelnikov. S Tochtachunovem se znají a stýkají populární zpěvačky Alla Pugačovová či Sofija Rotaruová, módní návrháři Slava Zajcev a Valentin Judaškin, zpěvák a poslanec Iosif Kobzon, hokejista Pavel Bure, bývalý tenisový trenér ruského prezidenta Borise Jelcina Šamil Tarpiščev a další známí Rusové. Také představitelé Ruského olympijského výboru (ROV) se netají tím, že využívají jeho pomoci i služeb.

Mluvčí ROV Gennadij Švec tvrdí, že Tochtachunov je člověk "široké duše", který pomáhal ruským tenistům, fotbalistům, sportovním veteránům, umělcům i modelkám. Mnohdy prý vypomohl Ruskému olympijskému výboru či Státnímu sportovnímu výboru, pokud šlo o letenky nebo ubytování pro ruské sportovce. Veteránům rozdával teplákové soupravy a dával prý peníze na jubilea i pohřby. Sportovní vedení mu za to bylo vděčné a původem jeho peněz se nezabývalo.

Podle ruského listu Gazeta byl třiapadesátiletý "Tajvančik" členem takzvané izmajlovské kriminální skupiny. V 80. letech byl ve vězení kvůli příživnictví. Od poloviny 90. let byl těsně spojen s "Japončikem", tedy Vjačeslavem Ivaňkovem, jenž je považován za jednoho z nejvlivnějších bossů ruské mafie v zahraničí a který si nyní odpykává trest v USA.

Deník tvrdí, že jej Japončik jmenoval "dozorcem pro Evropu". Měl se prý zabývat zejména obchodem se zbraněmi a postaral se údajně o prodej výzbroje Západní skupiny vojsk jedné arabské zemi. Šlo prý o transakci v hodnotě 22 miliónů dolarů.

Tajvančik podle listu patří do takzvané jedenáctky, mezinárodního společenství kriminálních předáků z bývalého SSSR. Mimo něj jsou v této skupině kriminální vůdci známí pod přezdívkami Děd Chasan, Dato Taškentskij, Šakro molodoj, Jamm a další.

Francouzská krasobruslařka ruského původu Marina Anissinová, dcera známého sovětského hokejisty Viktora Anisina, nepopírá, že se s Tochtachunovem znala. Rozhodně ale odmítá, že by jí měl pomáhat. Jak tvrdí Tochtachunovova dcera Lola, baletka moskevského Velkého divadla, její otec neměl zálibu v krasobruslení. "Má rád balet i populární hudbu. V mládí se věnoval fotbalu. Krasobruslení vůbec není jeho profil," uvedla. Dodala ale, že Anissinová, která žije už několik let ve Francii, mu často volala a považovala jej za rodinného přítele.

O tom, že ruští sportovci jsou ve spojení s pochybnými "mecenáši", se v ruském tisku píše již delší dobu. Jedním z nejznámějších je Anzori Akseňťjev, kterého si mimo jiné pochvaluje Pavel Bure. Za mecenáše byl považován i Otari Kvantrišvili, jenž byl před několika lety zabit.

Sergej Michajlov alias Michas, označovaný za vůdce takzvané solncevské skupiny, který byl souzen ve Švýcarsku, avšak osvobozen pro nedostatek důkazů, tvrdí, že celá záležitost s Tochtachunovem je "podfuk". "Co je komu do toho, kde Alik bere peníze? Celé je to jen americká mýdlová bublina. Je to podvod. Všechny chtějí vystrašit japončiky a tajvančiky a nějakou ruskou mafií. Už ta jména jsou pro ně důvodem k zatčení," uvedl. Podle něj se "americké zvláštní služby už dávno pokoušejí o antagonismus vůči Rusům a vtahují do toho i evropské služby".

Podle deníku Novaja gazeta cílem celé aféry není Tajvančik. Ten podle deníku bude buď zavřen jako Japončik, anebo propuštěn s omluvou jako Michas. "Američané se znovu chtějí stát olympijskou velmocí... Jde o velké peníze, jejichž dělení již začalo. Copak se takové peníze mohou nechat 'ruské mafii', která se už dostala i do mezinárodního olympijského hnutí," uvedl list ironicky. Podle něj se Američané takto snaží jen očistit vlastní sportovní funkcionáře zapletené do rozsáhlé korupce.

Zpět na seznam zpráv