Datum: 1.8.2002Zdroj: www.ceskenoviny.czAutor:

Olympijský krasobruslařský skandál se bude dál vyšetřovat

MOSKVA - Zatčení ruského podnikatele Alimzana Tochtachunova, stíhaného pro majetkové podvody, vyvolalo bouřlivé reakce v Ruském i v Mezinárodním olympijském výboru (MOV). Obě strany se shodují, že případ Tochtachunova, který měl ovlivňovat výsledky krasobruslařských soutěží na olympijských hrách v Salt Lake City, musí být co nejrychleji vyšetřen.

Skandál na olympijských hrách se týkal sportovních dvojic, ale měl údajně přímou souvislost se soutěží tanečních párů. Verdikt francouzské sudí Marie-Reine Le Gougneové rozhodl o tom, že mezi sportovními dvojicemi vyhráli Rusové Jelena Běrežná s Antonem Sicharulidzem. Výměnou za to pak měli mezi tanečními páry zvítězit Francouzi Marina Anissinová a Gwendal Peizerat. Tochtachunov, kterého zatkla italská policie ve spolupráci s americkou FBI, měl celou akci domluvit.

Prezidenta MOV Jacquese Roggeho vývoj kauzy překvapil. "Novými odhaleními jsme šokováni. Věděli jsme, že rozhodování v soutěži sportovních dvojic nebylo objektivní, ale netušili jsme, že by do toho mohl být zapojen i organizovaný zločin," uvedl Rogge v rozhovoru pro agenturu AP. "Okamžitě zahájíme společně s Mezinárodní bruslařskou unií vyšetřování, abychom mohli na základě konkrétních informací rozhodnout," naznačil šéf MOV další postup.

Podle mluvčího Ruského olympijského výboru Gennadije Švece však neexistuje žádné spojení mezi ruskými funkcionáři a zatčeným Tochtachunovem, které by mohlo vést k ovlivňování výsledků. "To obvinění je směšné. Musíme celou záležitost pořádně vyšetřit, tentokrát však střízlivým pohledem a ne optikou režiséra hollywoodských filmů," uvedl Švec v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Švec ale na druhé straně připustil, že Tochtachunov je ve sportovních kruzích poměrně známou osobou. "Tochtachunov působil ve sportu i zábavním průmyslu, řadě osob pomohl s penězi," uvedl mluvčí olympijského výboru.

Zpět na seznam zpráv