Datum: 8.8.2002Zdroj: www.ihned.czAutor:

Piráti přepadají stále víc dopravních lodí

Malé a často bezbranné posádky zámořských dopravních lodí a náklady v ceně miliónů dolarů se stávají snadnou kořistí dobře vyzbrojených a skvěle vycvičených pirátů. Jak na své internetové stránce uvedl Mezinárodní námořní úřad (IMB), jen v letošním prvním pololetí bylo přepadeno 171 lodí, o 3,6 procenta více než ve stejném loňském období.

Na stránce této organizace pro potírání zločinů na moři prohlásil Pottengal Mukundan z Mezinárodní obchodní komory, která IMB provozuje, že se letos zvýšil i únos celých lodí. "Piráti jsou dokonale připraveni, jejich muži i unesené plavidlo mají falešné doklady, což se týká i karga, a náklad už má dokonce i kupce. Tyto únosy jsou dílem sítí organizovaného zločinu", vysvětlil Mukundan. Jayant Abhyankar, zástupce šéfa loďařské společnosti Petroships, řekl BBC News, že piráti se zajímají nejvíc o lodě přepravující cukr, ocel, zemní plyn a ropu. Nejnebezpečnější je oblast kolem Indonésie.

Bývalý důstojník britského královského námořnictva Alastair Raisbeck, který stojí v čele bezpečnostní agentury Lighthouse Maritime Security, pro BBC poznamenal, že nestačí posádky obchodních lodí vyzbrojit, protože piráti mají větší a lepší zbraně. Prioritou dopravních společností je podle něho chránit životy námořníků. Jen v letošním pololetí jich zahynulo šest. Teprve na druhém místě jsou ochrana nákladu a nepoškození lodi.

Lighthouse Maritime Security poskytuje loďařským společnostem konzultace, jak se bránit proti pirátské hrozbě a cvičí jejich posádky. Doporučuje například, aby plavidla na širém moři nezpomalovala nebo dlouho nekotvila, protože se tak stávají zranitelná nejen vůči útokům malých skupin pirátů, ale zvláště perfektně organizovaným zločineckým gangům. Podle BBC News piráti používají kromě střelných zbraní i nože. Některé zločinecké organizace se soustřeďují na únos lodí a žádají na loďařích vysoké výkupné. Dochází k tomu v největším počtu poblíž Somálska. IMB na své internetové stránce napsal, že tito únosci již úspěšně získali od majitelů lodí velké částky. IMB, který byl založen v roce 1981, pohotově informuje lodě o všech nebezpečích na oceánech a mořích.

Zpět na seznam zpráv