Datum: 8.8.2002Zdroj: www.flashnews.czAutor:

Nového kolumbijského prezidenta přivítala krev a střelba geril

BOGOTA - Jen několik hodin po převzetí prezidentského úřadu totiž Uribe navrhl Kongresu referendum o účasti gerily v parlamentu. Je celkem evidentní, že jde o spočítané gesto - po letech neúspěšného jednání jeho předchůdce Andrese Pastrany se dvěma levičáckými gerilami v zemi není nálada na další dialog s teroristy, ať už jejich proklamované cíle jsou jakékoliv. Prezident tak dostane mandát k tomu, co bylo ústředním heslem jeho předvolební kampaně - zničit gerily.

Připustil jednání, ale bude tvrdý

V Bogotě začaly vybuchovat bomby už před středečním inauguračním ceremoniálem, a to přes přítomnost 20 tisíc vojáků a policistů, navzdory hlídkovému letu radarového letadla. Ceremoniál byl proti tradici přenesen z ústředního Bolívarova náměstí do budovy Kongresu, gerila však zaútočila v jeho bezprostřední blízkosti v chudinské čtvrti Cartucho a střepiny poškodily i omítku Kongresu. Nastupující prezident jim však nevěnoval pozornost, aby tak dokázal své odhodlání neustoupit nátlaku. "Užitečný dialog" pro mírový proces Uribe nevyloučil, ovšem pod podmínkou, že nastane "konec nepřátelských akcí". Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), které jediné byly schopny připravit bombové atentáty v tomto rozsahu, však nedávno zopakovaly své vyhlášení "totální války kolumbijskému státu". Určitou reakcí na to byl i formální souhlas Spojených států, aby kolumbijská vláda zapojila do přímých bojů s povstalci americké jednotky, které dosud v zemi působily "jen" při potírání kokového hospodářství. Uribe, jenž unikl asi 15 atentátům a jehož otec byl gerilou zabit, jednání připustil, ale slova o potřené gerily zněla upřímněji.

Koka klíčem regionu

"Devět miliónů Kolumbijců žije v bídě, 57 procent populace je na hranici chudoby, kromě 16 procentní nezaměstnanosti je v zemi 6,5 miliónu zaměstnaných jen částečně, deficit dosahuje tři procenta hrubého domácího produktu, připomněl Uribe při inauguraci a potvrdil, že jeho kabinet bude pokračovat v tzv. Plánu Kolumbie, který se soustřeďuje i na boj proti drogám. Koka je staletou kulturní plodinou andských národů a fakt, že se nyní dá velmi dobře zpeněžit jako zdroj kokainu,se stal pro její pěstitele tím nejlákavějším důvodem odmítnout nebo v lepším případě váhat s přechodem k jinému živobytí, jak nabízí Plán Kolumbie. Tento ambiciózní plán všestranného rozvoje však má dopady i na sousední země, především na Brazílii, Venezuelu a Peru. Zejména Caracas a Lima se právem obávají, že tlak na drogové pěstitele, překupníky a mafie v Kolumbii povede k tomu, že se toto lukrativní podnikání spolu s aktivitami levých i pravých geril přenese k nim.

Kolumbijci vládě nevěří, raději platí výpalné

Venezuelské pohraničí už s tím má letité špatné zkušenosti, ale vládu prezidenta Huga Cháveze dva roky po nástupu zmítají i jiné problémy - tvrdý odpor průmyslníků proti levicové politice prezidenta, který vyústil v dubnový pokus o jeho sesazení částí generality. Zatímco odpůrci vytýkají Chávezovi koketování s kolumbijskou gerilou, lidé v pohraničí se s její přítomností museli smířit a raději platí cizím povstalcům výpalné, aby předešli únosům a vraždám. Ani Peru v čele s Alejandrem Toledem není v situaci, aby hrozbě přílivu kolumbijských geril a mafií čelilo. Ve výročním projevu rok od nástupu k moci to ostatně v neděli Toledo přiznal, když hovořil o "nesplněném očekávání zlepšení sociální situace ani posílení jednoty" Peruánců. Konečně i Uribe si nechal otevřená ústupová vrátka. Když hovořil o úkolech nové kolumbijské vlády, proslov uzavřel slovy: "Čekejte akci každý den, ale nikoliv zázračné výsledky."

Zpět na seznam zpráv